Вітамін D (міфи та реальність)

Вітамін Д

Багато людей не зважаючи на всесвітній бум щодо фотостаріння та негативного впливу сонячного випромінювання продовжують активно засмагати, мотивуючи це тим, що під дією сонячних променів наша шкіра синтезує такий потрібний нам вітамін Д.

У даній статті ми розберемось що таке вітамін Д, наскільки він корисний та звідки можна отримати його у достатній кількості.

Отже на сьогодні виділяють дві основні форми вітаміну Д: ергокальциферол (вітамін Д2)   та   холекальциферол  (вітамін Д3). В організмі людини дані речовини перетворюються у активні форми. Вітамін Д є жиророзчинним , тобто розчиняється в жирах і є нерозчинним  у воді.

Чим же корисний вітамін Д?

  • Регулює обмін кальцію та фосфору в організмі, всмоктування кальцію у кишечнику, контролює баланс фосфору та кальцію, впливає на щільність кісткової маси.
  • Вітамін Д впливає на загальний обмін речовин, діє на гормони (на вироблення інсуліну підшлунковою залозою і рівень глюкози крові; на продукцію лептину – гормон, який регулює рівень насичення; впливає на паратиреоїдний гормон, через регуляцію обміну кальцію).
  • Регулює імунну функцію організму (маємо наукові докази зв’язку дефіциту вітаміну Д і аутоімунних процесів). Моделює роботу імунної системи і направляє її в правильне русло. Додавання вітаміну Д у альтернативні схеми лікування ГРВІ є прямим доказом цього.
  • Через дофамін та інші нейромедіатори допомагає подолати депресію, так влітку значно менше людей страждають від поганого настрою.
  • Вітамін Д – єдиний вітамін який діє як вітамін і як гормон; впливає на клітини м’язів, кишечника та нирок. В кишечнику стимулює вироблення білка необхідного для транспорту кальцію; в нирках та м’язах підсилює реабсорбцію Ca++.
  • Вітамін Д приймає участь у регуляції артеріального тиску (зокрема при гіпертонії у вагітних), та серцебиття.

Дефіцит вітаміну Д.

Недостатність даного вітаміну в організмі відчувають як дорослі так і діти. У дітей з народження низькі рівні Вітаміну Д проявляються рахітом, затримкою росту, частими вірусними інфекціями.

У дорослих  гіповітаміноз може виражатись порушеннями у кістково-м’язовій системі (болі у м’язах, схильність до переломів, остеопороз);  надлишкова маса тіла, гормональні порушення; перепади настрою, депресія, не здатність концентрувати увагу, порушення сну; часті ГРВІ, аутоімунні захворювання; погіршення зору.

Як боротися з гіповітамінозом?

Природними джерелами вітаміну Д є жирна морська риба (лосось, тунець, сардини, печінка тріски), яловича печінка, яйця, твердий сир, петрушка, люцерна. Також вітамін Д синтезується у шкірі під дією ультрафіолетових променів, для цього процесу науковці рекомендують піддавати сонячному опроміненню кисті рук, стопи протягом  45-50 хвилин в тиждень. Однак у жителів мегаполісу дермальний  синтез значно знижується через смог та забруднення повітря.

Компесувати гіповітаміноз  можливо при прийомі таблетованих форм  вітаміну Д. Перед прийомом препаратів слід обов’язково проконсультуватись у лікаря, пройти обстеження на визначення рівню вітаміну Д в крові (аналіз на 25-гідроксихолекальциферол (25-ОН) і визначити ступінь недостатності; після чого лікар підбере індивідуальну дозу для отримання найефективнішого результату. Не контрольований та не узгоджений з лікарем прийом вітаміну Д може призвести до серйозних наслідків, оскільки він підвищує вміст кальцію в крові і його надлишок може провокувати утворення атеросклеротичних бляшок, порушення роботи кишечнику та нирок.

Можна зробити висновок; щоденна 10-ти хвилинна прогулянка та вживання корисних морепродуктів 2-3 рази в тиждень можуть захистити нас від недостатності такого корисного та важливого у нашому організмі вітаміну. Однак якщо гіповітаміноз проявляється рядом симптомів то потрібно звернутись до лікаря та підібрати найбільш корисний та ефективний спосіб його усунення.

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *